Malarstwo · moja pasja


Konferencja - Dzieło ks. dr. Leona Heykego

zapro_heyke    Wójt Gminy Wejherowo, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie, Koło Pasji Twórczych, Bałtyckie Stowarzyszenie Marynistów Mare Nostrum im. Antoniego Suchanka w Gościcinie, zapraszają na konferencję popularnonaukową Dzieło ks. dr. Leona Heykego (ksiądz, pisarz, działacz społeczny, propagator kultury kaszubskiej).

Konferencja odbędzie się 27 marca 2015 roku (piątek) w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, przy ulicy Mikołaja Reja 9. Konferencja związana jest z obchodami roku Leona Heykego w Gminie Wejherowo.

Ks. Leon Heyke (1885-1939) – poeta i męczennik kaszubski, pisarz, nauczyciel, działacz społeczny i propagator kultury kaszubskiej, wniósł wielki wkład do XX-wiecznej literatury Kaszub, dodając jej północną „nutę”. Przede wszystkim był lirykiem. Pisał fraszki, obrazki, impresje, skargi i wyznania, ale również utwory ideowe. Jego główne dzieło to wielki poemat historyczny Dobrogost i Miłosława. Należy pamiętać o jego pracy uświadamiającej i wychowawczej na Kaszubach. Zrządzeniem losu okazał się on również łącznikiem wielu grup i pokoleń kaszubskich twórców i działaczy, a jego sztuka żyje i łączy ich dalej. Sam twórca zginął 75 lat temu w masowej egzekucji k. Szpęgawska, a jego mieszkanie, archiwum i ponoć obszerną bibliotekę zniszczyli Niemcy już w pierwszych dniach wojny (...).

źródło: Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie

Poniżej skan zaproszenia

  • Zaproszenie na konferencję - strona 1Zaproszenie na konferencję - strona 1
  • Zaproszenie na konferencję - strona 2Zaproszenie na konferencję - strona 2

 

 

Polecane · promowane

Szukaj z Google
Nasza Klasa
Dziękczynienie na MySpace
Przejdź do YouTube
RG Facebook
Informacje o cookies