Malarstwo · moja pasja


» Świeżo malowane «

Do prawidłowej obsługi okienka potrzebujesz odtwarzacza Flash Player 9+


Info z www.graszkiewicz.pl

Terra Lubavia - 1216

terralubavia
Terra Lubavia
po premierze

 

aneks

Kolejny niezapomniany plener w Jazowej: 06/2011

plener_jazowa_logo

     Od 1-go do 5-go czerwca 2011 roku, już po raz kolejny stałem się uczestnikiem pleneru malarskiego w Jazowej - miejscowości położonej na Żuławach Wiślanych. Korzystając z uprzejmości organiatorów ze Stowarzyszenia Jazowa - Państwa Teresy i Mieczysława Ancewiczów, znowu mogłem cieszyć się pięknem tej wyjątkowo urokliwej okolicy. Plener pod nazwą Żuławskie symbole i barwy znaczeń w baśniach i legendach został zainspirowany Baśniami i legendami Żuław i Mierzei Wiślanej w opracowaniu Marzeny Bernackiej i Moniki Jastrzębskiej. Warto przytoczyć w tym miejscu fragment tekstu Macieja Tamkun, będącego wprowadzeniem w nastrój i cel wydarzenia:
"Kraina wiatraków i wierzb sprawia wrażenie magicznej. Równinna przestrzeń, często zaprószona mgłą, z powykręcanymi pniami wierzb, z rozłożystymi skrzydłami wiatraków, z licznymi kanałami i rowami, wprowadza nastrój tajemniczości. Zaciera się granica świata realnego ze światem baśni i legend. Przestrzeń rodem z tych opowieści nie różni się niczym od tej, którą widzimy na co dzień. Otoczone wierzbami drogi wywierają niesamowite wrażenie, są demonologiczne, zdawałoby się, że są ożywione i nawiązują z nami duchowy kontakt. Legendy mają to do siebie, że są podobne do baśni. Łączy je element fantastyczny i magiczny, który przeplata się ze zwykłym ziemskim życiem. Obowiązkowo musi być puenta, której celem jest pochwała pozytywnych rozwiązań, przy jednoczesnym piętnowaniu wad. W legendach i baśniach możemy być pewni, że dobro zostanie nagrodzone, a zło potępione. To, co różni legendę od baśni, to zasięg akcji. Legenda jest osadzona w konkretnym miejscu, najczęściej w najbliższej okolicy. Natomiast baśń nie jest związana z żadnym miejscem na mapie świata. Namalowane obrazy mają wzmocnić pozycję opisanych legend i baśni, a także służyć pomocą w lekcjach z regionalizmu i lekcjach bibliotecznych dla dzieci i młodzieży. Mają budzić zainteresowanie regionem Żuław."
W odniesieniu do powyższego tekstu można założyć, iż Organizatorzy niezwykle wysoko postawili poprzeczkę sobie i artystom. W tym kontekście nie trudno więc odgadnąć, że podstawowymi hasłami dla powstających prac malarskich stały się:

  • kultywowanie tradycji żuławskiej w baśniach i legendach,
  • pokazanie piękna Ziemi Żuławskiej,
  • stworzenie możliwości kontaktu mieszkańcow ze sztuką i jej twórcami,
  • promocja obszaru Żuław,
  • integracja polskich środowisk artystycznych i twórczych,
  • nawiązanie kontaktów partnerskich między artystami.

 

Nad całością przedsięwzięcia, jak zwykle profesjonalnie, czuwał Komisarz Artystyczny, artysta malarz - Pan Maciej Tamkun, o którym pisałem już niejednokrotnie na łamach mojej witryny.

 

A oto kilka migawek z pleneru:

plener_jazowa2011_01.jpg plener_jazowa2011_02.jpg plener_jazowa2011_03.jpg plener_jazowa2011_04.jpg plener_jazowa2011_05.jpg plener_jazowa2011_06.jpg plener_jazowa2011_07.jpg plener_jazowa2011_08.jpg plener_jazowa2011_09.jpg plener_jazowa2011_10.jpg plener_jazowa2011_11.jpg plener_jazowa2011_12.jpg plener_jazowa2011_13.jpg plener_jazowa2011_14.jpg plener_jazowa2011_15.jpg plener_jazowa2011_16.jpg plener_jazowa2011_17.jpg plener_jazowa2011_18.jpg plener_jazowa2011_19.jpg plener_jazowa2011_20.jpg

Na następnej stronie znajdują się folder okolicznościowy oraz zdjęcia z wystawy.

Polecane · promowane

Jak dobrze znać artystę

Szukaj z Google
Nasza Klasa
Dziękczynienie na MySpace
Przejdź do YouTube
RG Facebook
Informacje o cookies